Lovečtí lukostřelci zaujali na Ohradě

Ohrada u Hluboké nad Vltavou není jen tak obyčejný zámek. Sídlí v něm pobočka Národního zemědělského muzea v Praze. Jeho expozice se věnují lesnictví, myslivosti a rybářství.

Stejné téma mají Národní myslivecké slavnosti, které se tu odehrávají každoročně koncem června. Na zámku Ohrada se tak 22. června mohli návštěvníci potkat s myslivci, sokolníky, kynology nebo trubači. A letos poprvé také s loveckými lukostřelci.

Klub lovecké lukostřelby ČMMJ vznikl v červnu 2017 a od té doby se pravidelně účastní největší myslivecké výstavy Natura Viva v Lysé nad Labem, kde se vždy těší velkému zájmu.

Proto letos přijal pozvání i na Národní myslivecké slavnosti na Ohradě.

Náš cíl na podobných akcích je vždy stejný – představit loveckou lukostřelbu jako fenomén rytířského, férového, etického, a přitom nesmírně náročného způsobu lovu.

Mluvit s myslivci i laickými návštěvníky o všech předsudcích, které ohledně lovecké lukostřelby v českém prostředí panují. O otázkách etiky lovu lukem, způsobech přibližování ke zvěři, vysoce efektivní ranivosti loveckých hrotů. O tom, jak skvěle chutná zvěřina ulovená lukem, protože neobsahuje stresové hormony. O tom, proč je luk tou nejhorší a nejméně efektivní pytláckou zbraní. O tom, proč je lov lukem ve většině evropských zemích včetně Slovenska povolen, zatímco u nás ne.

Ukazujeme, jak je lovecký lukostřelec oblečený, proč vypadá spíš jako odstřelovač než myslivec. Ani zdaleka to není proto, že bychom neměli úctu k tradicím, k mysliveckým oděvům. Naopak. Myslivecké tradice velice ctíme, sami jsme myslivci. Je to proto, že se na rozdíl od lovce s kulovnicí musíme přiblížit ke zvěři na vzdálenost dvaceti metrů a méně.

Nejde ale jen o to, abychom lidem předvedli, jak střílíme z loveckých luků my. Ještě důležitější je vzbudit v návštěvnících zájem o lukostřelbu. Ukázat jim, jak správně z luku vystřelit. Provést je správným výstřelem. Nejsme pouťová atrakce, kdy vám někdo vrazí do ruky luk a osm šípů, vezme si šedesát korun a dál se o vás nezajímá.

Proto se každému zájemci věnujeme (samozřejmě zdarma) tak dlouho, jak je potřeba. A proto se také u našeho stánku a střelnice tvořily tak dlouhé fronty.

Prohlédněte si celou fotogalerii z této úspěšné akce.

O autorovi

admin