Výzva pro lovce, kteří chtějí zažít dobrodružný lov

KDYŽ ZVĚŘ MÁ VYŠŠÍ ŠANCE NEŽ LOVEC

Nejnádhernější na lovecké lukostřelbě je to, že i když z lovu odcházíte bez úlovku, odnášíte si spoustu zážitků, které při lovu s puškou nepoznáte.
Je spousta lovců, kteří mají za sebou spoustu loveckých zážitků a rádi by poznali nový způsob lovu, který by je znovu motivoval a otevřel jim nové prostory pro bližší poznání přírody a jejích obyvatel. To byl impuls i pro mě.

Rozhodně se ke zvěři musíte dostat na vzdálenost menší než 30 metrů, což je samo o sobě zážitek. Musíte pracovat s větrem, maskovat se, znát zvyky zvěře, nehlučně se pohybovat, trávit spoustu času v revíru a mít oči i uši otevřeny. Je nutná obrovská trpělivost, protože čekaná je jeden ze způsobů lovu lukem.

Kdo má za sebou lov puškou, tak ví, že v dnešní době moderních zbraní a optiky nemusí být problém pro dobrého střelce a za ideálních podmínek, ulovit zvěř až na několik set metrů.

Při lovu lukem (bowhunting), musíte být sami na sebe podstatně náročnější. Bowhunting dává zvěři větší šance na únik, vám však dává větší šance na úžasné zážitky. Pochopíte, že velikost trofeje není vůbec důležitá. Vždy oceníte zážitek! Často se vám taky stane, že vám přijde jiná zvěř, než kterou chcete lovit.
Kdo měl aspoň jednou možnost pozorovat například majestátního kudu na vzdálenost pěti metrů, kdy přestáváte dýchat a srdce vám mlátí jako sbíječka, ten pochopí, o čem mluvím. Jediný důvod proč jsem nevystřelil, byl ten, že jsem chtěl ulovit prase bradavičnaté, což se mi nakonec taky podařilo. Do té doby jsem měl možnost pozorovat spousty jiné zvěře a vím, že kdybych ten den neulovil vůbec nic, odcházel bych naprosto spokojený. A právě o tom bowhunting je.

V ČR lov lukem není povolen. Ve spoustě států Evropy, včetně Slovenska se lukem lovit smí. Bowhunting je maximálně etický způsob lovu, který na lovce klade vysoké nároky. Tohle už dávno pochopili v jiných zemích, kde návrat k původnímu primitivnímu způsobu lovu rozhodně nepovažují za možnost pro pytláky nebo za způsob lovu, kdy zvěř trpí.
Kdo lukem lovil, ví, že na pytlačení je luk nepoužitelný (z důvodu potřeby vysokého loveckého umění) a při dobrém zásahu na komoru zvěř velmi rychle zhasíná, často dřív, než při stejném zásahu kulovnicí.

Klub lovecké lukostřelby ČMMJ tedy sdružuje všechny zapálené zájemce o loveckou lukostřelbu. S radostí mezi sebou uvítáme nové členy.

Saša Vrága

O autorovi

admin