KLADKOVÝ NEBO TRADIČNÍ LUK?

Oba typy luků mají své příznivce i odpůrce. Obecně platí, že z hlediska technického platí kladkový luk za přesnější, rychlejší, výkonnější a hlavně snadnější na trénink. V podstatě stačí několik kvalitních hodin pod vedením zkušeného instruktora a můžete pozorovat vzrůstající tendenci vašich výsledků, resp. zásahů v terči. Pak záleží na vás samotných, jak moc intenzivně a hlavně kvalitně budete trénovat. Dá se říct, že po několika měsících kvalitní přípravy můžete vyrazit na první lov.
PROČ SE TEDY VŮBEC BAVIT O TRADIČNÍM LUKU, když je méně přesný, méně výkonný a podstatně náročnější na trénink, a hlavně významně posunuje termín vašeho prvního lovu někam do neznámé budoucnosti?
Tady je má odpověď: „Protože je to všechno relativní“. Kladkový luk dává nekonečné možnosti tuningu. Příležitost pro technické typy, „hračičky“. Dává možnost relativně snažšího lovu. Stojí ale o tyto vymoženosti lovec, který je spíše přírodního typu? Nestojí, a právě proto volí tradiční luk. Je jednoduchý, snadný na údržbu. Instinktivní střelba má své kouzlo, trénink je náročný a vlastně nikdy nekončící. Kladkový luk je vybaven dvoubodovým průhledovým zaměřovačem, kde hlavním kritériem je přesný odhad vzdálenosti a dle toho použití konkrétního pinu. Pokud dodržíte aspekty jako je přesný odhad vzdálenosti, přesné zamíření a plynulé spuštění, musí to tam být.
U tradičního luku žádná mířidla nenajdete. Luk se musí stát součástí vás samotných, a to jak součástí rukou, tak i mysli. Střílíte instinktivně. Vzdálenosti určujete pocitově, při lovu neřešíte světelné podmínky (pokud zvěř očima vidíte, jste schopni ji zasáhnout, kladkáč má omezené možnosti za šera).
Pokud se bavíme o lovecké vzdálenosti pro tradičák do 15 metrů, kladkáč vaše možnosti posune dvojnásobně. A co estetika, design? Kladkáč považuji za technickou dokonalost (proboha, jak to někdo dokázal vymyslet?). Karbon, laminát, dural a vše ve stylu CAMO, k tomu kladky agresivních tvarů, stabilizátory všech možných i nemožných tvarů, dokonalé a dokonalejší zakládky šípů a zaměřovače dávají tomuto luku úžasný tvar a výkon, nenechají v klidu emoce žádného „hračičky“ a lovce zároveň.
Tradičák postaven převážně z přírodních materiálů honosící se ladným tvarem dává možnost dalším, např. koženým doplňkům jako jsou toulce na šípy, chrániče předloktí, stylové oblečení… Není právě toto důvodem posedlosti jejich obdivovatelů? A co LOV? Jsme lukostřelci právě proto, že lov lukem bereme jako čestnou výzvu, neřešíme náročnost, chceme dát zvěři šanci k úniku, obětujeme úsilí, čas a často nemalé finance k tomu, abychom jednoho dne dosáhli zaslouženého výsledku v podobě úspěšného loveckého zážitku. NICMÉNĚ, kladkáč vám úspěšný lov přece jen přiblíží více na dosah. Pokud jste schopní lovci, vaše úlovky budou relativně častější než s tradičákem. ALE garantuji vám, že podstatně náročnější lov, jak fyzicky, tak i časově, zakončený úspěšným výstřelem se vám vryje do paměti  navždy.
Za jistý fenomén lze považovat, když lovec s kladkovým lukem po určité době, kdy dosáhne jakési lukostřelecké NIRVÁNY, přejde k tradičnímu luku. Tolik k mému malému zamyšlení, zda kladku nebo klacek. Nechtějte po mně žádný závěr, rozsudek či verdikt. Nepovažuji se za odborníka. Považuji se za bowhuntera, ke sportovní střelbě a k lovu používám oba mé luky – kladku i klacek, a k oběma mám úžasný vztah.

Saša Vrága

O autorovi

admin