SETKÁNÍ S JIHOAFRICKÝMI LUKOSTŘELCI

SETKÁNÍ S JIHOAFRICKÝMI LUKOSTŘELCI.

Jihoafrická republika se dá považovat za jedno z průkopnických míst moderního bowhuntingu. Při svých loveckých cestách se často potkávám s lidma, kteří mají k bowhuntingu hodně blízko. Vždy si takových setkání vážím a často nabývám dojmu, že existuje nějaký magnet, který doslova a dopísmene lukostřelce k sobě přitáhne.
Zrovna tak, jak jsem se úplně náhodně setkal s majitelem lukostřeleckého klubu a vášnivým bowhunterem Nicem v JAR. Netrvalo dlouho, a Nico mně tlumočil pozvání od vedení SABA (South Africa Bowhunting Association) na lukostřelecké závody dle loveckých pravidel. On ten závod nebyl ani tak závodem, jako spíš tréninkem před lovem a přátelským setkáním. Nicméně jsem vytušil, že moji afričtí přátelé mají enormní zájem porovnat své střelecké dovednosti s někým tak exotickým, jako je nějaký Čech odněkud z Ruska nebo odkud… Ostudu jsem snad Evropě neudělal:-) Ale to důležité bylo, že jsem měl možnost si zastřílet za jiných podmínek a za jiného hodnocení, než v domácích podmínkách. Je to krásný příklad toho, jak se dá postavit závod, aby byl náročný a zábavný zároveň.
V naší domovině organizujeme tzv. „sranda mače“, kde není o překvapení nouze, jsou střelecky náročné, vedou lukostřelce k zodpovědnosti, ale jsou také zábavné.
To, že jdeme správnou cestou, mně potvrdili Afričané. Zapřísáhlí 3Déčkaři by nás asi zavrhli, ale přece jenom, naše sportovně střelecká příprava musí směřovat více k lovu, než ke sportu. Tak to prostě je.

Abych tedy alespoň trochu popsal (nehodnotil!!!) tento závod. Střílelo se na lovecké farmě, kde na trase cca 2 km bylo postaveno 20 terčů od 20 do 55 Yardů. Kromě základního rozdělení do kategorií dle věku, se střílí v kategoriích „terčový hrot“, „mechanický hrot“ a „fixní hrot“. Jak vypadají terče po stohlavém závodě si umí asi každý představit. Je povolen dálkoměr a dalekohled. Střílí se po skupinách 3 až 5 střelců, to je obdoba jako asi všude. Hodnocení je následovné:
– zásah středu smrtící zóny-5b
– zásah okolo středu SZ-4b
– zásah označené komory-3b
– zásah kamkoliv do těla-mínus 1b
– zásah mimo terč-mínus 2b.
Používají se podobné „bodovačky“ jako u nás, kde se po závodě sečtou, event. odečtou body a vypočte se procentuální úspěšnost. Tolik k závodu. Pro mě bylo důležitější setkání s opravdu významnými osobnostmi jihoafrické lukostřelby.
Velmi si ctím setkání s presidentem SABA Harrym Marxem. Po zdvořilostní výměně dárků prezentující naše, teď už spřátelené asociace, jsem obdržel dárek nejcenější a sice knihu s věnováním, jejímž autorem není nikdo jiný než sám Harry! Debatovali jsme o současných trendech lovecké lukostřelby.

Pro ně je docela nepochopitelné, že ačkoliv lovecká lukostřelba je vnímána veřejností a dokonce i „zelenými odpůrci“ jakéhokoliv lovu pozitivně, je v České republice stále mimo zákon. Hold, vyspělost národa se dá hodnotit i podle jeho schopnosti přizpůsobovat se jakési evoluci, celosvětovým trendům a osvědčeným vývojům obecně. Byť optimista, musím se přiznat, že v debatě na toto téma mně bylo tak nějak smutno… No, věřme tomu, že zvítězí selský rozum i u nás!

V každém případě parta kluků z CBA, která má v plánu příští rok vyrazit do JAR na lov, se má na co těšit. Je domluveno, že bude připraven závod na naši počest. Samozřejmě „přátelák“. Takže, hoši trénovat!!!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nico a má maličkost.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

U terče.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Harry Marx, druhý z prava.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dvě nejdůležitější dámy v mém životě, Zuzka a náš prcek Eliška u Crocodile river na závodech.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Příprava na výstřel.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.