„Česká myslivost potřebuje čerstvou krev do žil…“

„Česká myslivost potřebuje čerstvou krev do žil…“

(rozhovor s Václavem Holým, novým členem rady KLL ČMMJ pro právní záležitosti)

Proč ses rozhodl pomáhat Klubu lovecké lukostřelby ČMMJ během procesu tzv. legalizace luku jako lovecké zbraně v České republice?

Byla to v podstatě náhoda, když se na mne obrátil jiný můj myslivecký kamarád Honza Klak, jestli bych s tím nechtěl pomoci. Pak již jsem se spojil se Sašou Vrágou a slovo dalo slovo. Líbilo se mi na něm, že co se dohodne, platí, což je moje krédo, a ještě více se mi líbilo, jak loveckou lukostřelbou žije. Česká myslivost potřebuje čerstvou krev do žil a tohle mi přišlo jako fajn směr a nápad, tak jsem se do toho pustil. Rozhodně toho nelituji (směje se).

V čem podle tebe tkví největší nedorozumění mezi českými myslivci a bowhuntery ohledně luku jako lovecké zbraně?

V nedostatku informací, zažitých názorech a neochotě přijímat informace, které jsou s nimi v rozporu. Velká část problému jde paradoxně za moderním zdrojem informací – internetem, který pracuje s obrazem amerického bowhuntera.

Jak náročná bude podle tebe cesta k této legislativní změně?  Co všechno ji ovlivňuje a bude ovlivňovat?

Největší problém je v samotném zákonu o myslivosti a vůbec se netýká bowhuntingu. Zákona se totiž všichni bojí dotknout ve strachu, aby se celý nerozpadl (směje se). Největší problém legalizace bowhuntingu z legislativního hlediska jsou tedy výměry honiteb (směje se). Jsem ale optimista a věřím, že se legalizaci prosadit podaří. 

Čím tě myslivost jako taková naplňuje?

Od mládí jsem byl veden ke sportům jako tenis nebo běhání, ale nijak zvlášť mne to nenaplňovalo. Střelné zbraně byly úplné tabu, neboť můj otec jako mladý lékař pracoval na záchrance a viděl tolik zranění, že jsme doma neměli ani prskavky na Vánoce. Když jsem se pak po škole rozhodoval, čemu bych se chtěl opravdu věnovat, táhlo mne to k právě myslivosti. Neměl jsem v okolí nikoho, kdo by se vyznal, nebo znal nějakého myslivce. Začátky byly tedy těžké a dodnes trochu pociťuji hendikep oproti kolegům myslivcům, čtvrtým, pátým v rodu, které myslivci, lov a lovečtí psi provázeli od mládí. Nakonec mne zachránil jistý Fanda Černý, s nímž se dodnes kamarádím, a pak přišli další, kdo mne myslivostí provázeli. Myslivost je pro mne více než sport, nebo zájem, je to způsob života.  

Jsi ty sám příznivcem lukostřelby a lovecké lukostřelby? Střílíš z luku?

Musím přiznat, že jste mě pro to nadchli. Už jsem rozhodnutý, že do toho půjdu, jenom si musím najít čas. V posledních letech mi výrazně klesly i odlovy mých oblíbených prasat a stále s nadějí pohlížím k dalšímu měsíci, kdy budu mít více času a méně starostí, každý měsíc (směje se).

Advokátní kancelář Holý

AK Holý byla založena počátkem roku 2016 Ing. Mgr. Bc. Václavem Holým, advokátem, který se po mnoha letech působení v předních českých advokátních kancelářích rozhodl pro založení kanceláře vlastní. V současnosti má kancelář 8 členů, kteří se specializují na různá právní odvětví od rodinného práva až po veřejné zakázky.

Václav se s ohledem na své koníčky a zájmy zabývá především právem myslivosti, úpravou zbraní a střeliva a vedením kanceláře.

Václav Holý je členem Rady Klubu lovecké lukostřelby ČMMJ, kde pomáhá zejména s otázkami týkajícími se podoby budoucí právní úpravy lovu lukem na území České republiky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.